Jak rodiče ubližují dětem?

Někdy se mi stává, že v rozboru Duše nepoznáváte situace z dětství. To ovšem neznamená, že se nestaly. Proč tomu tak je?
Byla jsem v posledních týdnech svědkem událostí, které mi na tuto otázku odpověděly.
Známý měl problém s přítelkyní. Vztah byl hodně narušený, ale nic, co by se nedalo vyřešit.. Každopádně ve vztahu je i malá holčička. Dospělí měli mezi sebou problémy a svou bolest řešily prostřednictvím holčičky. V době „pohody“ doma přicházely otázky typu „Chtěla bys sestřičku? Mohly byste si spolu hrát.“ A v době „nepohody“ Žádná sestřička – pořídím ti dalšího pejska, ten je lepší, než nějaký mimino! To pořád řve.
Přiznávám, že při této větě to bylo pro mě, jako nůž do srdce.
Malá si to sice nemusí pamatovat, ani spojitosti. Ovšem pokud bude mít problémy v dospělosti s otěhotněním, je právě tento moment potenciální příčinou. Jelikož pes je přece lepší než mimino!

Sedím v čekárně na gynekologii, vedle mě 3 letá holčička s maminkou. Obě sedí na jednom křesle. Holčička je unavená a usíná. Usíná.. to je důležité. Protože maminka spustila. „Holčičko, přestaň zlobit, já ti říkám zklidni hormon! Máš spát ráno a ne vstávat v 5 ráno, kdo to kdy viděl.. nauč se spát a přestaň zlobit. Holčičko přestaň, babička tě moc rozmazluje! Holčičko, takhle to nepůjde. Odpoledne přijde táta a půjdeš s ním ven. Ty se netěšíš? Já mu to řeknu a ten se bude zlobit! Takhle to nejde, holčičko! Půjdeš do školky a ty víš, že tam dostaneš na p…l!“
Co si asi „holčička“ (její jméno jsem se nedozvěděla a přiznávám, že tohle oslovení bylo příšerný) do života vezme? Situaci jisto jistě zapomene…. nebo ji bude mít zkreslenou. Emoce a jistou vyčerpanost maminky dítě úplně nevnímá. Ale důsledky mohou být velké. I třeba takové, že holčička nebude chtít třeba do školky, protože tam dostane přece na zadek! 😲🤦‍♀️ nebo proč má s tatínkem v dospělosti problémy? Protože ona je přece ta zlobivá a netěší se na něj!
No…
To, že si dítě něco nepamatuje, neznamená, že to neprožilo a že u toho něco necítilo…
V rozboru duše se mnohdy podobné situace právě v dětství objevují a někdy mi přijde mail, že si situaci nepamatujete. Nevidím detaily situace, ale spíše jaké emoce jste tam měli, a co vám to odstartovalo… například strach o druhé nebo to, že zůstanete sami… atd….

Máte podobnou zkušenost ze svého života či okolí?

Rozbor duše můžete objednat zde
👉 https://dusevobrazech.cz/sluzby/rozbor-duse/ 👈

Komentáře