4 kroky k dokonalé meditaci, které zvládne každý. I vy!

Pravidelné meditování platilo v minulosti za zdroj kreativity i nadhledu, používalo se k utišení bolesti na duši i na těle. Zejména pro ženy bylo rozjímání důležité: Během menstruace se uchylovaly do speciálních chýší, většinu času trávily pohroužené do transu. Do osady se vracely jako silné, sebevědomé bytosti, schopné překonat každou překážku. Meditace je klíčem ke spokojenému životu i dnes. A její provozování je až směšně jednoduché.

Hluboké rozjímání je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou jsem se v životě naučila. Meditace mi pomohla stát se lepším člověkem, naučila mne s lehkostí procházet dříve nezvladatelnými situacemi. Mnohem lépe rozumím sama sobě i svým myšlenkám. Získala jsem nadhled, vztahy s rodinou i blízkými jsou se nebývale zlepšily.
Proto mě vždy zamrzí, když někdo v mém okolí meditaci odmítá.

Neúspěch v meditování? Neexistuje

Nedostatek času, absence vhodného místa, předsudky – výmluv, proč se rozjímání vyhnout, je nepřeberné množství. Pravdou ale je, že několik minut denně si vyšetří i nejvytíženější manažer. Dokonale tichou místnost zase nahradí lavička v parku nebo kancelář o polední pauze.

Kde je vůle, tam je cesta. Není náhodou, že mezi stovkou nejbohatších lidí jen těžko najdete člověka, který by si té či oné formě rozjímání nevěnoval. Pochopit podstatu jejich úspěchu můžete skrze meditaci i vy.

Připraveni?

1. Vyhraďte si klidné, příjemné místo

Absence hluku a rušivých vlivů je pro první krůčky v meditaci velice důležitá. Vypněte počítač, ztlumte telefon. Během rozjímání se nevěnujte domácím pracím ani rodině. Své blízké požádejte, aby vás v době meditování nerušili. Jejich problémy několik minut počkají.

Místnost pro meditaci by měla být tichá, bez rozptylujících elementů. Zapnutá televize k rozjímání nepatří. Vyvětrejte, ztlumte světlo, zatáhněte žaluzie. Pohodlně se usaďte do křesla.

2. Ticho, nebo hudba?

První týdny doporučuji meditovat v tichu, po několika seancích můžete rozjímání doprovodit vhodnou hudbou. Určité tóny, frekvence a rytmy dokáží meditaci prohloubit, proměnit ji ve velice silný zážitek.

Za 13 let meditace se mi nejlépe osvědčily nahrávky s andělskými tóny ve vyšších frekvencích, vhodná je i zenová hudba. Na internetu naleznete nepřeberné množství „relaxačních“ videí, ne všechny jsou ale pro účely meditace vhodné. Zejména se vyhněte zpívaným nahrávkám – zpěv prožitek z meditace výrazně narušuje.

3. Vědomé dýchání jako základ

„Chcete-li porazit úzkosti, žít tady a teď, je pro vás jedinou cestou pravidelné dýchání,“ prohlásil Amit Ray, indický mistr jógy a autor několika spirituálních knih. Stejně jako pro život, i pro meditaci je pravidelné dýchání stěžejní.

Věnujte pozornost výměně vzduchu ve vašich plicích, prociťte jeho prostupování chřípím nosu. Zaměřte se na pohyb bránice.
Svou mysl nechte proudit na pozadí, nevěnujte se jí. Přijměte, že zástup myšlenky na práci a provoz domácnosti, vztahy i trápení je vaší součástí, a vraťte se k soustředěnému pozorování svého dechu.

Nic nehodnoťte. ‚Správný pocit‘ při meditaci neexistuje.

4. Buďte důslední

Vzpomínáte na doby, kdy jste se učili číst? První týdny jste sotva poznali jednotlivá písmenka. Několik dalších měsíců pak trvalo, než se vám návyk čtení konečně dostal pod kůži.

Stejně se to má i s meditací. Bez pravidelného tréninku se neobejdete. Slibte sami sobě, že rozjímání věnujete alespoň pár minut každý den. Během několika týdnů zakusíte pocity svobody, klidné a vyrovnané mysli.

Nepolevujte!

Pánem svého osudu jste vy samotní

Pevně věřím tomu, že pomocí meditace je možné zatočit s většinou problémů, které nás trápí. Není třeba žít ve strachu.

Přihlaste se k newsletterutipy k lepšímu rozjímání i životu vám přistanou v e-mailové schránce!

Komentáře